В окръг от 330 000 жители, с четири града и 325 села, няма нито един безработен! Нещо повече, не достига около три процента работна сила. Не, това не е утопия, а реалност в окръг Бистрица-Насауд, в покрайнините на Трансилвания в Румъния.
Не само, че няма безработица, а ни липсват още около 3000 души да попълнят новооткритите работни места - казва началникът на този окръг Емил Радо Молдован.
Времената в които първата асоциация в Сърбия за Румъния е била бедност и евтина работна сила във Войводина отдавна са отминали. Това се вижда и на пръв поглед по пътищата. От граничния пункт Ватин до Бистрица, някъде около 470 км, няма нито една дупка по пътищата, дори и на локалните, селските.
Разликите в развитието на трите румънски покрайнини все пак са видими, тази част откъм Сърбия, която прилича на Войводина, е по-бедна. Вижда се по напуснатите и разпадащи се къщи.
Но когато се мине през гората, в Трансилвания, картината е съвсем различна. Лимузини по пътищата и работни обекти на чуждестранни компании предвещават богато и модерно общество.
В селищата на Трансилвания, както и в градовете в Бистришкия окръг бляскави фасади, уредени дворове, улици окичени в цветя където доминират мушкато и петуния. Трансилвания през вековете, казва Молдован, е била най-богатата покрайнина, а с влизането в Европейския съюз тук на практика е направен икономически бум.
- Без оглед на някои негативни страни, влизането в ЕС допринесе за развоя на окръга, Трансилвания и цяла Румъния. Струваше си. От 2012 г окръгът от различни европейски фондове е получил около 500 милиона евро. Дойдоха чуждестранни компании, а се развиват и местните - обяснява Молдован.
Град Бистрица с около 93 000 жители със своите сенчести улици, цветни кръгови, с обновени площади, фасади и многовековни църкви, е бисерът на Трансилвания.
Бистрица диша чистота, въпреки че тук индустриалното производство е много развито.
- Всички наши планове са концентрирани над развой, но и на рециклиране на отпадъка и защита на средата за живот - казва Александър Станеану от "Трапласт група", най-силната румънска компания за производство на строителни материали.
И Станеану се жалва от недостига на работна сила.
- Не достигат майстори. Тук боричкането за работна сила е по две причини: първата е, че много компании отвориха, а втората, че млади хора с влизането в ЕС отидоха в икономически по-силни държави за по-големи заплати - обяснява.
Средната брутна заплата тук е 550 евро, което не е много мерено със сръбски аршин.
- Но в моето семейство от шест членове двама получават пенсии, а ние четиримата месечно заработваме около 2000 евро, което не е малко - опитва да обясни една от работничките в тази фабрика.
И не е, смятаме. Горивото в Румъния е по-евтино отколкото в Сърбия, както и почти всички стоки в магазините. Обръщаме цените на комуналните разходи от леи в динари и ни се струва, че и това е по-евтино...
В гробницата на Дракула
На 40 минути шофиране от Бистрица, в мястото Тихуца, е построен хотел "Дракула Кастел". Въпреки че известният граф Дракула, Влад ІІ Цепеш, и още по-известният холивудски вампир никога не е живял тук... Просто, бистричани са използвали частта от романа на Брам Стоукър в която пише, че Дракула е преспал в замък под това име. В мазето на хотела можете да "опознаете" и Дракула. Жена водител в червен плащ, държаща свещ в ръка в предполагаемата гробница на Дракула, ще ви почерпи с отваряне на ковчега от който изскача Дракула с вампирски крясъци...