вторник, 29 август 2017 г.

Белградските сплавове възхитиха и Би Би Си

Сплав који се затвара тек кад последњи гост оде
Нощният живот в сръбската столица се смята за най-добрия на Балканите, а сплавовете правят всяка вечер да се чувствате сякаш е петък, пише в обширния текст на Би Би Си.

Петък вечер в края на юни, въздухът по дължината на река Сава пулсира в ритъма на различни стилове музика чийто басове сякаш се състезават. Светлината на Белград танцува по водата като стопено злато, а вълните, които правят минаващите лодки създават ефект подобен на транс, пише журналистката Кристин Вукович.

Отсреща старата векове Белградска крепост стърчи на бърдото, означавайки устието на Сава и Дунав.

Закотвени на бреговете на белградските реки са подредени около 300 сплава (понтона - б.р.) - смесица от ресторанти, барове и клубове.

От другата страна на реката, в модния район на зала Бетон, гроздове плаващи нощни клубове привличат посетители от всички краища на света. Нощният живот в сръбската столица се смята за най-добрия на Балканите, а сплавовете правят всяка вечер да се чувствате сякаш е петък.

"Реката е нашето море", казва белградчанинът Илия Дуни. Обяснява, че местното население без оглед на това дали спада в посетителите на сплавовете или не, на реките бяга от голямата жега.

Журналистката на Би Би Си изтъква, че в деня в който е пристигнала, температурата достигнала 35-ото деление на скалата. Била е щастлива да е на вода.

Дуни, инженеринг директор през деня, музикант през нощта, я поканил тази вечер в клуб "20/44", където свири със своя психеделичен поп състав "Ти".

Сплавовете имат различен облик и големина, от малки колиби с коси покриви и градина, през модерни постройки на две нива, до дървени структури с бурета. Някои припомнят по облик на лодки или шлепове, каквито някога са били.

Някои работят през цялата година, но повечето са отворени само през лятото.

Всеки сплав тежи с това да е специфичен, а намирането на верния имидж е подобно на избора на отговарящ гардероб.

Има ултрамодерни от които се чува чужда поп музика, на които отивате да видите някого и да бъдете забелязани, но и да похарчите доста пари. Тук са и по-обикновени, които пускат сръбска народна музика. Съществуват и сплавове за т.нар. хипстъри с ъндърграунд репертоар за отпускане на алтернативните.

За всеки има по нещо.

"Музиката определя характера на сплава", обяснява Лука Павличич, 26-годишен страстен посетител на клубове.

През тази нощ авторката посетила клуб на чиято тераса в разпознаваема поза напред виси фигурата на Краля на попа (Майкъл Джексън) в реален размер, а на украсените зидове стоят и чифт ръце, които държат оригами птици.

Миливойе Божович наричан Шиля, по анимационния герой на Дисни, и неговият брат Добросав са отворили клуб "20/44" през 2009 година, а географските координати на Белград са взели за име на своя локал, "да покажем, че можем да се впишем където и да е, че сме еднакви, без граници", както казва Шиля.
Клуб на Сави – „20/44“
"Етеричната музика на група "Ти" допираше от сцената и се изгубих в песента Верният час", пише новинарката.

Хората потъваха в ритъма, потопени от меките тонове и опиянени от светлата Сава.

След като завърши техният блок, диджеят пусна смесица от диско музика и еклектичен фънк, а нощта се "хлъзна" незабелязано, частично и заради промяната на часовата зона, вярва Кристина. "Когато погледнах часовника, вече беше четири сутринта."

Първите савски сплавове, които са се появили в края на 60-те и началото на 70-те са били частни обекти собственост на високопоставени хора, а в края на 80-те и началото на 90-те били отворени и онези чиято цел била работна - угостителска, съобщава авторката.

"Фолкаджийските сплавове, които са белязали времето на гражданската война в бившата Югославия и санкциите на ООН срещу Сърбия са били съвършено място на което хората от "елита" на това време мерили сили, заради което боевете и престрелките били нещо обичайно", казва един от събеседниците Милан Цвийич.

"Турбо-фолк - смесица от сръбска народна музика и електронната музика на 90-те - е неразделен от крими-културата на това десетилетие", казва Цвийич.

"Белград има много късмет заради това, че се намира на две реки. Всички чакат сплавовете да отворят, защото това е първият знак на лятото. Щом лятото започне, сплавовете са задължителни места за посещение. Те представляват ударите на сърцето на града", изтъква за Би Би Си.