неделя, 12 юли 2020 г.

Остана само улицата, а тя е непредвидима


"Сега и днешните тийнейджъри за пръв път погълнаха сълзотворен газ и усетиха адреналина на уличните борби. Какво ще се случи, ако режимът на Вучич продължи така, а няма опозиция, която да канализира недоволството?", се пита немската преса.

"В Белград многочасовото мирно събиране против корона-политиката на властта отново бе засенчено от насилие след нападения на бунтовници", съобщава немската агенция ДПА. "Вчера група националистични демонстранти с насилие проби в сръбския парламент. Стигна се до сблъсък с полицията, която после около полунощ с палки и сълзотворен газ приключи нападението на насилствените демонстранти."

ДПА пише, че на мерника на насилниците са попаднали и журналисти и мирни демонстранти, а според местните новини са арестувани около 70 бунтовници.

Агенцията подчертава, че премахването на обявения полицейски час не е смирило демонстрантите и "протестите все повече се насочват към самия Вучич. Националистите го обвиняват и за предателство, защото се е съгласил на нови разговори с Косово след немско-френското посредничество."

Допълва се, че националистите са използвали събирането и да "дадат подкрепа на осъдените военнопрестъпници Ратко Младич и Радован Караджич" по повод 25-ата годишнина от клането в Сребреница.

В текста подготвен преди вчерашните демонстрации, берлинският ляво-либерален вестник Тагесцайтунг известява, че "в шарената група демонстранти има и десни екстремисти, но те са абсолютно малцинство". Нещо повече, допълва вестникът, точно инцидентите "привлякоха вниманието на Запада към забравената Сърбия."

"В протеклите осем години изплува по някоя криминална афера на властващия екип, от фалшифициране на дипломи до незаконни сделки с оръжия и убийства по небрежност. Прокуратурата игнорира всичко. И заради това се протестира в Сърбия", пише вестникът и заключава:

"Сърбия не се смирява от разпадането на Югославия. Сега и днешните тийнейджъри за пръв път погълнаха сълзотворен газ и усетиха адреналина на уличните борби. Какво ще се случи, ако режимът на Вучич продължи така, а няма опозиция, която може да канализира недоволството? По какъв път ще тръгне Сърбия, когато няма държавни институции, нито медии в които може да се води диалог? Тук остава единствено улицата. А тя е непредвидима."

Франкфуртер рундшау в една статия се пита "дали сръбските разузнавателни служби не изпратиха своите хулигански помощни групи в битка със собствената полиция, за да дискредитират протестите?"

"Хулиганското насилие под контрола на политиката има дълга традиция в Сърбия, още от югославските войни през деветдесетте. Дали става въпрос за запалването на Байракли джамията в Белград (2004), посолството (2008) или с военна прецизност подготвените безредици на Парада на гордостта през 2010: трудно побойническите орди случайно тръгват в атака извън стадиона", пише франкфуртският вестник.

Статията завършва с дилемата къде ще отведат протестите: "Дали в Сърбия ще имаме първото европейско правителство, което ще се разтърси от корона кризата? Изглежда, че демонстрантите твърде рано пеят прощални песни на Вучич. Все пак, на все по-големия брой новозаразени най-късно на есен може да последва вълна от оставки", допълва вестникът, питайки се дали Сърбия я чака и гореща есен.

Автор: Неманя Руйевич, ДВ