сряда, 19 декември 2018 г.
Хиляди македонци адресно регистрирани на електрически стълб, за да станат българи
Електрически стълб, който се намира в село близо до Благоевград е адрес на пребиваване на хиляди македонци с българско гражданство. Всичко това е част от организирана измама из цяла България за продажба на сертификат за издаване на гражданство, твърди Катя Матева, бивша директорка на отдела задължен за издаване на гражданство в Министерството на правосъдието.
Катя Матева в интервю за EUobserver заяви, че кметът на селото, чието име не разкрива, е заявил стълба като адрес на македонци, които са платили сертификати, за да станат натурализирани български граждани.
"Хиляди души са записани на електрически стълб", съобщава Матева.
Твърди че част от българския политически елит има полза от това и сочи с пръст вицепремиера Красимир Каракачанов и лидер на партията ВМРО, която е по-малкия партньор в правителството на премиера Бойко Борисов.
Брюкселският сайт обяснява, че Матева е работила в българското министерство до 2016 и твърди, че е била уволнена когато отказала да участва в тази измама.
Матева казва, че плащанията за фалшивите сертификати са правени във валута посред бял ден "на тротоара пред институцията в сърцето на София".
В по-ранно интервю, което е дала за френския седмичник Обс, Матева е заявила, че след информация, която получила от Интерпол е отхвърлила 60 такива заявления за гражданство.
Българската полиция през октомври обяви първите арести в тази афера, когато директорът на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев беше задържан с още 20 заподозрени.
Харалампиев е обвинен, че е продал хиляди нередовни сертификати, които показват, че особата, която го притежава има българско порекло. Тези документи после са използвани за получаване на българско гражданство.
Матева твърди, че и след тези арести измамите не са престанали и нередовни сертификати продължават да се използват за получаване на гражданство.
Оценява се, че за 11 години, колкото тя е изпълнявала функцията, най-малко 5000 души, които не са имали никакво българско порекло всяка година са успявали да стигнат до този фалшив сертификат.
Матева твърди, че цената е варирала от 500 до 7000 евро, в зависимост от това колко е заможна особата, която опитва да получи сертификат.