сряда, 12 декември 2018 г.
Паметник за основателите на сръбския баскетбол на Калемегдан
Паметник за основателите на сръбската и югославска школа по баскетбол, в чест на националния отбор, който е играл на първото Световно първенство през 1950 година в Буенос Айрес, официално е открит на терените на Мали Калемегдан.
В знак на сръбско-френското приятелство и в чест на отбора, който тогава е воден от французина Анри Хел, на "границата" между терена на Партизан и Цървена звезда, паметника откриха заместник-кметът на Белград Горан Весич, министърът на младежта и спорта Ваня Удовичич и президентите на Баскетболните съюзи на Сърбия и Франция Предраг Данилович и Жан-Пиер Сиута, в присъствието на френския посланик в Белград Федерика Мондолини, представители от ФИБА Европа и двата най-големи сръбски клуба, селекционерът на националния отбор на Сърбия Александър Джорджевич, инициаторът на идеята Наташа Ковачевич и други асове.
Заместник-градоначалникът Горан Весич благодари на Наташа Ковачевич за чудесната идея, която, както съобщи, веднага е подкрепена от кметството и министерството на младежта и спорта.
"Белград е горд, че има възможност да вдигне паметник в чест на най-популярния спорт в Сърбия. Ако някой спорт заслужава паметник, тогава това е баскетболът. Важно е да покажем колко е значима Сърбия и без оглед на всичко баскетболът е национален спорт при нас", заяви Весич пред журналистите на Мали Калемегдан.
Весич допълни, че е поставен втори паметник на приятелството между Сърбия и Франция в Белград като знак на свързаността между двете страни.
"Сърбия и Франция не ги свързва само баскетболът, а 100-годишно приятелство и връзка между два народа още от Първата Световна война", поръча Весич, с напомнянето, че през следващата година белградски улици ще получат имената на творците на сръбския баскетбол.
Съборена е оградата и бариерата, които разделяха терените на "вечните съперници" заради паметника и това е правилен ход, смята Весич.
"Това не е малко нещо в Сърбия. Това е нова наша обща победа", заключи заместник-градоначалникът.
Първият човек в БС на Сърбия Предраг Данилович заяви, че е горд.
"На тези терени съм играл, на Партизан и на Звезда. Драго ми е, че точно тук е поставен паметник, който по истински начин отбелязва приятелството между двата народа, но и на Съюзите", каза Данилович.
Неговият колега от БС на Франция Жан-Пиер Суита обяви, че за него е чест, че е в Белград на такова събитие.
"Когато бях дете имах голямо уважение за всички легенди от тези простори. Не можех да предположа, че ще присъствам на такъв акт в държава, която е дала толкова асове", заяви Суита.
Министърът на младежта и спорта Ваня Удовичич каза, че Сърбия знае да уважава традицията.
"Днес изпращаме послание на приятелство, общност, можем много да направим. Тук е родена идеята, движението, мнозина са взели пример от тях. Баскетболистите и баскетболистките по най-добър начин представят Сърбия, а често са и шампиони", подсети Удовичич.
Националният отбор на тогавашна Югославия, който се класира на Световното първенство в Аржентина е бил съставен от 13 баскетболисти на Цървена звезда и Партизан: Небойша Попович, Борислав Станкович, Радослав Шапер, Александър Николич, Милорад Соколович, Александър Гец, Ладислав Демшар, Сърджа Калембер, Тулио Роклицер, Драган Гоцич, Мирко Марянович, Лайош Енглер и Волмош Лоци.
Френският специалист Анри Хел тогава станал единственият треньор, който едновременно е водил четиримата великани на сръбския баскетбол и членове на Музея на славата на ФИБА - Попович, Станкович, Шапер и Николич.