Австралия е държава в която на едно място има най-много имигранти от бивша Югославия и това са хора от различни националности и вероизповедания. Още от времето след Втората Световна война, па до днес в Австралия се заселват сърби, хървати, бошняци.
Сблъсъците бяха част от фолклора
Разбира се, те са там от поколения и живеят своя живот, но често на спортни събития на които участват отбори или спортисти от пространствата на бивша СФРЮ се стига до немили сцени и сблъсъци.
Така много често беше и на Откритото първенство на Австралия, първият турнир от Големия шлем за сезона. Сблъсъци и сбивания между сърби и хървати, па и бошняци бяха съставна част от фолклора когато играеха спортисти от тези пространства като Йелена Докич, Ненад Зимонйич, Илия Бозоляц, Иван Любичич, Марио Анчич, Иво Карлович, Марин Чилич, Йелена Янкович, Новак Джокович, Ана Иванович, Виктор Троицки и Янко Типсаревич.
Достатъчно е само да се срещнат пред стадиона в различни знамена и искрите започваха.
Така би било вероятно и до днес да не се беше появил и прославил Новак Джокович. Той е този, който със своите успехи "помири" привържениците, защото всички от Балкана започнаха да го имат за свой. Освен сърбите, него го обичат хървати, босненци, словенци, черногорци, македонци и останалите.
Новак стана наднационален глобален представител на всички балкански народи.
Припомняме, историята на сблъсъци на сръбски и хърватски привърженици в Мелбърн започна още в началото на 2000-те години, още когато участваше най-добрата тогава още югославска тенисистка Йелена Докич, която беше 4-а в света.
Продължиха и по-късно, а най-големият беше през 2007 година. Преди мача между Илия Бозоляц и Марин Чилич около 200 привърженика се сдърпаха пред и на трибуните на една от главните тенис арени в Мелбърн. В сблъсъка се включиха и гръцки привърженици с желанието да помогнат на "православните братя".
По време на сблъсъка летяха бутилки, чаши, седалки, а над 50 души след завършека на боя потърсиха медицинска помощ. Епилог на инцидента беше, че 150 главореза останаха без билети за останалите мачове, защото организаторите им ги отнеха.
Пеене на националистични песни и обиждане на играчи
Преди и на самите тенис мачове се пееха националистични песни, но и такива, които омаловажават противника. Преди един мач на Уимбълдън през 2006 се стигна до бой между хървати и бошняци. На запалянко от Босна не му харесало, че хърватин гласно преди мач на Иван Любичич пял своя химн.
Интересно е, че през 2006 безредици правили привърженици на футболни клубове, които в Сидни основали две етнически общности. В първенството на областта Нов Южен Уелс се срещнали Бели Орлови (сърби) и Сидни Юнайтед (хървати), а повече от 50 техни поддръжници, разделени от висока ограда, се замеряли с бутилки, факли и кенове. Скараните страни не успели да обуздаят и 100 полицая. В първата среща след 1984 Бели Орлови победили като гости с 2:1.
Нови сблъсъци се случили през 2009 на Откритото първенство на Австралия, пример за непристойно поведение е забелязан на мача между хърватина Марин Чилич и сърбина Янко Типсаревич.
Хърватските и сръбските запалянковци по време на целия мач си разменяли вербални нападки, което видимо изнервило двамата тенисисти и накрая, както сами казали, дори и повлияло на качеството на тяхната игра. Хърватските привърженици още от по-рано взели на мушка Типсаревич.
И сблъсъците не били само на Откритото на Австралия, а и на това на САЩ през 2009 където специална мишена бил Новак Джокович. Тогава привърженици на американския тенисист от босненски произход Амер Делич обиждали Джокович.
След мача в който Новак Джокович победил Амер Делич, който играе под знамето на САЩ, няколко десетки привърженици от сръбски и босненски произход се сблъскали първо вербално, а после и физически.
Ноле става балканска марка
Междувременно, всичко започна да се променя когато Новак Джокович започна да печели титли от Големия шлем и Мастърс турнири. Първата титла от Откритото първенство на Австралия спечели през 2008, а след това наниза още шест, плюс пет Уимбълдъна, три в САЩ, и Ролан Гарос. Стана спортна икона на Балканите и всички народи от тези пространства започнаха да го имат за свой и да го подкрепят.
Нещо повече, на това може да повлия и това, че хърватите вече нямат сериозен тенисист, но е сигурно и заради поведението и успехите на Новак. Също така, един от треньорите му е славният хърватски тенисист Горан Иванишевич, по и това е показател, че той е наднационална личност.
Така се случи в мача против Федерер в полуфинала на Откритото първенство на Австралия през 2020 да получи скандирания от целия стадион, където имаше и привърженици от хърватски произход. Ноле е обичан в Хърватия където често играеше в Умаг. Особени симпатии получи и когато на един Мастърс в Монреал го представиха като хърватски тенисист, на което той каза, че всъщност е от Сърбия, но това е същото.
От година на година, Новак гради своите успехи и мостове между народите, със своите премерени изявления и поведение към привържениците от всички бивши държави в Югославия, но и колеги.
Също така през 2014 изтъкна, че ще подкрепя Хърватия и Босна и Херцеговина на Мондиала в Бразилия, защото я няма селекцията на Сърбия.
- Наистина е трудно да избера фаворит на Световното първенство, има толкова отлични отбори. За съжаление, Сърбия не играе, па ще подкрепям нашите съседи Босна и Херцеговина и Хърватия - каза тогава Джокович.