понеделник, 27 март 2017 г.

Албания отвори архива на тайната полиция на Енвер Ходжа

Енвер Хоџa
Повече от 25 години след падането на комунизма, албанската власт отвори архива на бившата тайна полиция Сигурими заради "въвеждане на мир на албанската политическа сцена", на която обвинения за сътрудничество с тази полиция, често без никакви доказателства, са много ефикасно оръжие за дискредитация, пише "Ютарни".

В архива на " тайна полиция" се намират милиони страници документи и над десет хиляди досиета.

Както съобщава "Ютарни" "остатъкът от диктатурата на Енвер Ходжа", който четири десетилетия, до смъртта си през 1985 г, владееше Албания, "продължава да трови албанската политика".

"Трябва да се изкорени злото, което продължава да трови албанското общество. Като премахване на абсцес - болезнена, но неизбежна хирургическа операция", споделя албанският писател Исмаил Кадаре.

По време на управлението на Ходжа повече от 100 000 човека са завършили в трудови лагери, 20 000 в затворите, а около 6000 са убити или изчезнали.

През декември 2016 г е основано независимо тяло задължено да даде достъп до архива на тези, които искат да изследват нечия съдба.

Тялото също така е овластено да издава "потвърждение за несътрудничество" с комунистическия режим, което днес е условие за която и да е обществена длъжност.

Все пак, доказателствата за сътрудничество със Сигурими са много редки - за 26 години от падането на комунизма, само двама политици явно са признали сътрудничество със Сигурими, а отделни политици с по-ниски позиции дискретно се оттеглиха от обществения живот, защото срещу тях се поведе кампания от този тип.

Въпреки отварянето на архива на Сигурими, много въпроси вероятно ще останат без отговор, оценява "Ютарни".

"Много документи са унищожени в прехода, а и след него", заяви бившият директор на архива в Министерството на вътрешните работи Кастриот Дервиши.

Допълни, че няма да е лесно да се установи истината, но е важно да се стигне до нея, за да се разкрият всички аспекти, смята той, на един от най-репресивните режими на 20 век.