понеделник, 6 март 2017 г.

Форбс: Време е да се начертаят нови граници на Балканите


Списанието "Форбс" неотдавна публикува външнополитически анализ в който изтъква, че на Балканите е нужно ново чертане на граници.

Дъг Бандоу, външнополитически коментатор в списание "Форбс", в текста изтъква, че политиката на официалния Вашингтон към Сърбия никога не е имала много смисъл.

- САЩ искаха да запазят някои държави, а други да разорят. В един случай са разгласявали и осъждали етнически прочиствания, а в друг са обръщали глава на другата страна и отричали престъпления. Единственото обединяващо нещо, което е постоянна последица на американската политика е, че сърбите винаги губят. От Прищина и Белград се надигат неприятелски тонове и заплахи, и точно заради това е време САЩ и ЕС отново да се намесят и този път да направят правилното - съобщава авторът, цитиран от "Хъфингтън поуст".

В статията се изтъква, че Югославия е била изкуствено творение на Версайския договор, а в следващите десетилетия е преживяла благодарение на "диктатурата на Йосип Броз Тито и страхът от съветска инвазия". Междувременно, смъртта на Тито е разбила "единството", което държало няколко народа заедно.

- След това е създаден политически вакум, който е употребен от националисти, и Балканите експлодираха. Първата администрация на Буш признаваше суверенитета на Югославия, но немците подкрепиха независима Словения, така започна серийно разпадане. САЩ и Европа поддържаха създаването на Босна и Херцеговина и Хърватия. Освен това, след като подкрепиха разпадането на СФРЮ, американско-европейските съюзници за изненада започнаха да се противят на подялбата и отцепването на етническите хървати и сърби в Босна, но и сърбите в Хърватия, напомня "Форбс".

Бандоу изтъква двойния аршин на великите сили:

- Докато за престъпленията, които правеха сърбите се биеше камбаната, мюсюлманските и хърватските бяха премълчавани. Вашингтон и Брюксел очакваха, че сръбското малцинство ще мълчи и прилично ще пати и търпи репресията на останалите, по-големи групи, чак и тогава когато се изправи пред етническо прочистване. Например, Хърватия е, силно подпомогната от американска помощ, направила етническо прочистване и прогонване на няколкостотин хиляди сърби от техните домове в Крайнина. Когато няколко години след тези действия посетих този регион, всичко което видях са разрушени и запалени православни църкви, напуснати имоти и фасади "украсени" от дупки от куршуми и шрапнели. Въпреки всичко това, Вашингтон отказа не само да признае тези престъпления, а се огради от всякаква критика на това безумно етническо прочистване - пише авторът.

"Форбс" пише, че такава политика на Вашингтон е в сила и днес, така че няма промяна, защото "САЩ остава доказан неприятел в очите на сръбския народ".

- Най-новата балканска криза е Косово. Земя исторически повече от 1000 години свързана със сръбската история и култура, последните десетилетия е масово населявана с етнически албанци, което повлияло на промяната на мнозинството на населението в този регион. В края на деветдесетте се появяват въоръжени албански групи, които Вашингтон първоначално нарича терористични организации. Междувременно, ситуацията бързо се променя, а албанците получават цялата подкрепа и любов на световните медии. На мен лично Ибрахим Ругова, по-късно първи президент на Косово ми каза, че на албанците отчаяно им е нужна "помощта на американските войски и Си Ен Ен". След като "триумфалните" сили на НАТО успяха да прогонят сръбската войска, албанците започнаха да правят най-страшни престъпления и етническо прочистване над сърбите, прогонвайки най-малко четвърт милион сърби, цигани и останало неалбанско население. Американските и европейските войници, въпреки това че окупираха територията, направиха много малко да попречат на това - припомня авторът.

Бъндоу допълва, че "Прищина е станал град, който се ръководи от мафиоти и военни престъпници", а цялото Косово е "полигон на който Саудитска Арабия набира и радикализира иначе светски мюсюлмани". Изследване направено от "Фрийдъм хаус" за 2016 година показва, че "престъпленията над неалбанското население в Косово почти не се разследват", не съществува свобода на медиите, както и политиците и съда са затънали в престъпления и корупция, както и търговия на органи.

- САЩ и Европа през 2008 година най-накрая хвърлиха маската на лъжливата дипломация и признаха Косово като независима държава. Искаха да вкарат "държавата" в ЕС, но Русия се възпротиви и блокира това желание. Въпреки че администрацията на Джордж Буш упорито повтаряше, че "сърбите имат приятели в Америка", той не разбра, че направи точно обратното - пише авторът и прави заключение, че са необходими нови граници:

- Хората от севера в Косово искат да бъдат част от Сърбия. Ако албанците в юга на Косово са си осигурили независимост, то на сърбите в севера не смее да бъде попречено за това. Да се разберем, никой не очаква нова война на Балканите, но систематичната неправда към сърбите в Косово създава нови възможности за конфликт. Нови преговори са необходими, но такива в които САЩ и ЕС няма да са на страната на албанците, а на страната на сърбите. Трябва да се намери решение от което заедно да спечелят и Косово и Сърбия - заключава статията.