Като всеки град, Белград също има много мистериозни ъгълчета и истории. Някои от тези истории са просто приказки, продукт на въображението, но други наистина са се случили. Кои са истина и кои не са? Е, кой да каже, историята понякога може да е наистина мъглива и покрита в тайнственост. Ето някои мистериозни и интересни истории, които улиците на Белград крият.
Загубеният град Жърнов
Има няколко селища под Белград, някои от които датират от времето на неолитния период. Под Банйица (част от Белград) има истински неолитен град наречен Винча. Винча е едно от най-запазените селища на територията на Европа.
Ако изключим Калемегдан, който е най-голямата мистерия на този град, има още един разрушен град, който също има история за разказване. Градът, който е под воала на тайнствеността, е средновековен замък-крепост Жърнов (или Жърнован) който е разположен на мястото на днешния паметник на Незнайния воин на върха на Авала. Не е ясно защо тази средновековна крепост, която е имала златните си времена в ерата на сръбския деспотизъм, крал Александър Караджорджевич решил брутално да разруши през 1934 г.
Останките на града са разрушени така че паметникът на Незнайния воин (по дизайн на Иван Местрович) да може да бъде построен. Как идеята Жърнов да бъде разрушен е била неочаквана може да се види по реакцията на гражданите на Белград, които били шокирани когато се разпространила новината, че градът ще бъде разрушен.
Така или иначе, градът Жърнов бил унищожен, а някои източници го оправдали с факта, че кралят мислел, че е построен от турците, а не от сърбите, и в резултат, той го разрушил. Само няколко месеца след това събитие, крал Александър бил убит, а днес малцина знаят тъжната история на града Жърнов.
Калемегдан и римският кладенец
Епицентърът на мистериозните истории в Белград е римския кладенец, който понякога се споменава като пъпа на света, мястото където митичният герой Орфей слязъл в подземния свят. Кладенецът всъщност не е построен от римляните, а от австрийците (построен е от 1717 до 1731 г).
Кладенецът е дълбок 51 метра, а всичките 200 стъпала са павирани със странни истории, а в него мнозина лековерни търсачи на съкровища и нещастни хора са намерили смъртта си. Колко интересно място е римският кладенец най-добре се илюстрира от думите на известния филмов майстор на "напрежението" Алфред Хичкок, който веднъж казал, че такова място е вдъхновение за него. Малко по-далеч от кладенеца е кулата Небойша. Името е произлязло от отрицанието на глагола "да те е страх", ясно е защо е толкова мистична.
Основният факт е, че кулата Небойша е построена от унгарците, а турците я разрушили с артилерия по-късно.
Най-голямата мистерия на кулата Небойша е какво се е случило по време на османското управление, когато в нея смъртта си намират много непокорни християни в Османската империя. Кулата е станала един от най-черните символи на Белград и също така голяма тайна.
Най-старата къща в Дорчол
Най-старата къща в Белград се намира на Душанова 10 и има различни мистериозни истории за нея.
Къщата е построена от 1724 до 1727 година по дизайна на швейцарския архитект Никол Доксата де Мурез, но нещастният строител бил екзекутиран по-късно от австрийските власти за както те казали - измяна! Има слухове, че швейцарският архитект бил убит, защото властите не искали да разкрие тайни проходи, които били под къщата и водели кой знае къде. Хората мислят, че тези проходи са привличали много други, които дали на тази къща голямо значение.
Гражданите на Белград първо проявили интерес към тази къща по време на Втората Световна война. Немците търсили и копали под тази къща. Има много истории, всички версии са свързани с някакъв вид съкровище. Очевидно, там имало скрити съкровища, които немците транспортирали към Берлин. Но какво наистина са търсели, и дали са го открили, хората вероятно никога няма да разберат.
Няколко години след напускането на окупационните сили, гражданите открили началото на тунел, който водил до центъра на Белград. До ден днешен хората на Белград все още не знаят къде точно е водел този тунел.