Водещият шведски вестник "Афтонбладет" публикува остра критика за славенето на осъдения военнопрестъпник Слободан Праляк в Хърватия, подписана от Петер Кадхамар, един от най-известните шведски журналисти, който е автор и на книга за Сребреница.
Афтонбладет е един от най-тиражните всекидневници в Скандинавия, който всеки ден има около три милиона и половина читатели, а политически представя гласа на левите либерали в Швеция, пише хърватският портал Индекс.
Кадхамар пише, че Хърватия със славенето на Праляк е "плюла в лицето на Швеция и Европейския съюз, но продължава да обича европейските пари".
"Може да се каже, че неговото явно самоубийство е продължение на политика на нихилизма и разорението, които характеризираха войната в Босна и Херцеговина", публикува Афтонбладет.
Вестникът подсеща, че в хагската присъда е потвърдено, че Праляк и останалите от херцеговската шесторка са осъдени за "дълъг низ престъпления - прогонване на цивилно население, затваряне на хора в лагери, убиване и унищожаване на имущество, използване на заробени за труд и като живи щитове, етническо прочистване на мюсюлманско население."
Съобщава се, че цялата история за "военнопрестъпника" можела да завърши със самоубийството на Праляк, но президентката на Хърватия Колинда Грабар Китарович заради това е прекъснала официално посещение в Исландия и тогава казала, че актът на Праляк удря в сърцето хърватския народ, докато премиерът Андрей Пленкович явно изяви съболезнования на "семейството на убиеца".
Изразява се също така шок, че в хърватския парламент е проведена минута мълчание и че на главния загребски площад под снимката на Праляк се палят свещи.
"Това се случва в държава, която е членка на ЕС, насред нашата цивилизована демократична общност. Срамно. Култът към мъртвия убиец показва застрашаващ недостатък на демократичния инстинкт", пише колумнистът на Афтонбладет.
"Тъжно е, че държава като Хърватия е пусната в ЕС", допълва Кадхамар.
След това Хърватия се поставя в контекст на държави като Полша и Унгария, в които е застрашена демокрацията, както и България и Румъния, които са "известни само с корупция и износ на просяци".
Както оценява Индекс, става дума за един от най-жестоките коментари публикувани в чуждестранни медии за ситуацията в Хърватия, в който се критикуват президентката и премиера като причина за негативния хърватски имидж от шведската перспектива.