четвъртък, 18 юли 2019 г.

Белград сред петте най-креативни градове според Би Би Си


Градовете в които ще намерите най-много изкуство и творчество главно не са онези за които сте уверени, че са такива, пише Би Би Си, посочвайки в своята статия за културата, че Мексико, Шаржа, Белград, Дакар и Банкок са богати с хора, които създават чудесни неща.

Съществува предположение, че тайната на голямото творчество е в индивидуалната гениалност. Обаче, в реалността, големите творчески промени са социални процеси, които най-често се забързват когато различни хора се намерят на едно и също място, пише Би Би Си.

Исторически гледано, градове са предопределени за създаването на значителни произведения на изкуството от древна Атина и ренесансова Флоренция до Ню Йорк и Лондон.

Нещата се променят, съобщава британската обществена медия и в списъка с най-творчески градове в този момент на планетата, рамо до рамо с Мексико, Банкок, Шаржа (град в едноименното емирство, едно от Обединените Арабски Емирства) и Дакар, поставя Белград.

"След много време извън международните течения, Белград отново е центъра на европейското съвременно изкуство. Сърбия е в процес на присъединяване към Европейския съюз, а нейният главен град преживява разцвет. Сякаш го задвижва енергията на младите, градът става една от най-търсените световни дестинации когато става въпрос за нощен живот. Това е така благодарение на сцената за изкуство, която се разтяга от традиционния ромски печат до новата вълна сръбски хип-хоп", съобщава в текста авторката Либи Бенкс.

Може би заради десетилетията изолация по време и след войните на Балканите през деветдесетте години, местните творчески школи са останали ориентирани към комбинацията между занаят и изкуство, което придава значително качество на работата.

Авторката изтъква салон "Shamliza", който предлага предмети и мебели от сръбски дизайнери и "Супермаркет" като концептуално студио в което са смесени мода, дизайн, изкуство и славянска гастрономия.

Октомврийският салон през 2018 година е привлякъл вниманието на международни творчески общности, посрещайки Йоко Оно и предлагайки произведения на Анселм Кайфър, Такаши Мураками и Олафур Елиясон с дела на сръбски автори като Нина Иванович, Александра Доманович, Ивана Грубанова и Мая Джорджевич, съобщава текстът на британската обществена медия.

Наскоро обновеният Музей за съвременно изкуство в Белград, където сръбската супер звезда в пърформанса Марина Абрамович трябва да има изложба по-късно тази година, показва голям брой дела създадени в югославските времена, а галериите в Белград все повече се фокусират над новото изкуство което се произвежда в Сърбия сега.