Немската преса обръща внимание на възможни санкции на ЕС към Македония, както и на неотдавнашните изказвания на Еди Рама и Хашим Тачи за обединението на албанците в региона в "мини съюз" - ако за Косово се затворят вратите на ЕС.
Андреас Ернст пише за Нойе Цурхер цайтунг: "Въпреки че все още наскоро отхвърлено като плод на сръбското въображение и страх, обединението на Албания и Косово вече не се изключва от албанският премиер Еди Рама: "Ако се изгуби перспективата за влизане в Европейския съюз, в региона ще се стигне до създаването на "малък съюз", заяви Рама миналата седмица в едно интервю. Той лично дава предимство на Европейския съюз, в който биха се събрали албанците от родната Албания, от Косово, от Македония и Черна гора". Рама предупреди за "кошмара", който може да обхване региона, ако други сили продължават да потискат ЕС и неговото влияние в този регион. При това имаше предвид Русия и Турция, чието присъствие е "подчертано" увеличено.
Неговото кокетиране с великоалбанския национализъм коментаторите свързват с предстоящите избори. Говоренето на Еди Рама би могло да се разбере и като покана за събуждане на столиците на държавите членки на Европейския съюз и покана да не оставят Балканите на самотек. Факт е, че с тази изява Еди Рама престана да съществува едно табу. Албанските политици своите партньори от Запада от години убеждаваха, че Велика Албания не е опция. Сега вече не е така. Ден след изявлението на Еди Рама, нещо подобно повтори и президентът на Косово Хашим Тачи. Той каза: "ако ЕС затвори вратата за Косово, всички албанци ще се обединят в единствена национална държава, за да се включат в европейското семейство".
Брюксел беше сдържан в реакциите си. С обичайния жаргон, една говорителка предупреди държавите да уважават добросъседските отношения и да не се месят във вътрешните работи на други държави, подчертавайки че всички държави в региона имат перспектива за влизане в ЕС. По-малко дипломатично реагира Белград и президентът Вучич. Ако той е говорил за обединението на всички сърби в една държава, "биха го обесили на стълб в Брюксел", заяви Вучич, изтъквайки че е е необходимо единогласие в осъждането на великоалбанската визия. Добави и че "този проект не може да се осъществи, а да не се влезе в сблъсък с няколко държави в региона", пише Нойе Цурхер цайтунг.
Шпигел се занимава с изострянето на ситуацията в Македония като кандидат членка на ЕС. "Членките на ЕС дискутират все повече въвеждането на мерки срещу бившата югославска република. И покрай това, че в Европейската служба за външни работи (EAD) за това не се говори открито, един представител на EAD още в началото на април каза, че срешу Македония най-вероятно ще бъдат въведени санкции. "В държавите членки и институциите на ЕС властва голяма загриженост и фрустрация заради политическия застой в Македония. От парламентарните избори през декември 2016 г, политическите сили напразно се борят да формират ново правителство. Въпреки че социалдемократите можеха да основат правителство на мнозинството с партиите на албанското малцинство, президентът Георге Иванов отказва да им даде мандат за създаване на правителство.
Канцлерът Ангела Меркел при срещата в Малта в края на март, лично напомни на бившия македонски премиер Никола Груевски да престане да блокира формирането на правителство. Като санкции може да се замразят банкови сметки на отделни македонски политици и да им се забрани пътуване в ЕС. ЕС също така може да намали помощта за Македония от предприсъединителните фондове, съответно да премахне доставянето на финансови средства, които тази държава получава, за да се подготви за включване в ЕС.