четвъртък, 6 април 2017 г.

Отношението от двете страни на границата към братоубийствената война

 http://www.dunavmost.bg/Images/728_416/6/6040c11d3d3d40c28e1d7ecb899ea64a.jpg
 В манифеста още стои "Войната срещу Турция още не е завършена, а балканските народи се тикат към нова и още по-страшна опасност. Балканските правителства подготвят на балканските народи нова страшна касапница, братоубийствена и изтребваща война. А балканската социалдемокрация повдига лозунг за балканска федеративна република като единствена политика на балканските народи, която води към свобода, независимост и национално обединение и социален напредък."

При едно експозе на сръбското правителство за българо-сръбските взаимоотношения от 28 май 1913 година депутатите на сръбската социалдемократическа партия дадоха изявление:

"Социалдемократическата партия се гнуси от помислите за братоубийствена война между сърби и българи, тъй като сърбите и българите говорят на два приблизително едни и същи диалекта на един и същи език, обичаите им и склонността към мир и общата работа идентични, тяхната култура е еднаква, икономиката подобна, и както интересите им са идентични, то социалдемократическите партии в Сърбия и България решително надигат глас против провокациите на господарстващите класи и правителствените сфери, които водят до неприятелства и въоръжени сблъсъци."

"Аз се въздържах да направя изява, която да отговаря на моето решение. По-леко ми е да бъда стрелян на Овче поле, отколкото да бъда участник в една такава война". С тези думи Димитрийе Туцович, най-изтъкнатият сръбски социалист по това време е изразил усещанията на най-голямата част от южнославянските народи.

Колкото е била популярна Първата Балканска война, толкова Втората е тежко приета.

Балканските войни, 1992 г, РТС
Редактор и сценарист: Момир Каранович
Режисьор: Никола Лоренцин