понеделник, 26 март 2018 г.
България е купувач №3 на оръжие от Сърбия
Стоте най-големи световни производители на оръжие през миналата година са отбелязали ръст на продажбите с около два процента, а стойността на търговията е достигнала 374 милиарда долара. Чак 58% от световната търговия правят американски фирми. САЩ е главен купувач на продукцията на сръбската военна индустрия, която също бележи ръст в износа и то със 17,7%. България е на трето място.
Ръстът на продажба на оръжие е очакван заради военните операции, които са в ход в региони с дълготрайни конфликти, но и заради новите технологии.
Американската компания "Локид Мартин", която е най-големият световен производител, е имала ръст от 11% благодарение на увеличените поръчки на самолета Ф-35. Миналата година, сръбската военна индустрия е договорила износ за почти 888 милиона долара, а повече от половината стока е за САЩ.
"Това е около три пъти повече отколкото през 2013 година и това течение продължава и показателите за първата четвърт на тази година също говорят за ръст. Интензивно е и влагането в поправянето на технологията на тези предприятия. Правителството на Сърбия е отделило сериозни средства през миналата година и тази инвестиция интензивно се прилага", заяви помощник министърът на отбраната за материалните ресурси Ненад Милорадович.
Между най-големите вносители на оръжие и военна техника от Сърбия са и Саудитска Арабия, България, Виетнам, Кипър, ОАЕ.
Една от най-значимите продукции е развитието на ракетната система "Алас" в сътрудничество с Обединените Арабски Емирства, на стойност 230 милиона евро. В него е включен и вальевският "Крушик", който изнася 95% от производството.
"Крушик има договорен износ на стойност 240 милиона долара и ще запълни капацитета си до 2020 година. За да се реализират всички тези поръчки в уговорените срокове, имаме 1703 новоназначени работници в последните четири години", обяснява генералният директор на ХК "Крушик" Вальево Младен Петкович.
В 12 предприятия от отбранителната индустрия, които са държавна собственост, работят 12 000 служители, а най-много се изнасят муниции.
"Сърбия е уважаван и доверен партньор в международен план и за това най-добре свидетелства фактът, че според изследване и публикация на организацията "Смол армс сървис", Сърбия е наредена на трето място по прозрачност в износа на малко и леко въоръжение в света, веднага зад Германия и Швейцария", изтъква началникът на отдела в Министерството на търговията за износ и внос на въоръжение и военна техника Ясмина Роскич.
Когато става дума за внос, на първо място е Русия с 85 милиона долара, следвана от Белгия и Босна и Херцеговина.