понеделник, 25 февруари 2019 г.
Крал без корона
На самия връх на музикалния Олимп, Шабан Шаулич се качи мълниеносно през 1979 с песента "Ела да остареем заедно", макар че се прочу още в края на шейсетте, когато записа първия хит "Дайте ми утеха". Имал е 18 години, "Утеха" му е била първата самостоятелна плоча и я е продал в тираж от 150 000 броя. Същият тираж е постигнал и вторият му сингъл "Заради неверността на една жена". Шабановият глас, начинът на пеене и изборът на песни, които по-късно ще композира сам, въпреки че не е знаел нотите, публиката прие. Не е завършил музикална академия, само основно училище, но затова имаше талант със стойност.
Въпреки че като дете е бил отличен футболист, вуйчо му Алия забелязал, че освен за топката още по-талантлив е за музиката. В средата на шейсетте помолил племенника в местната кръчма да изпее песен на Есма Реджепова. Набързо кръчмата се напълнила с любопитни местни жители, защото заради майсторското изпълнение на Шабан мислели, че Есма е дошла да пее в Шабац.
Първи учител му е бил шабачката легенда Мемиш Гардич, който пеел и свирел на цигулка с популярния Цицварич.
- Знаеше хиляда песни - спомня си Шаулич. - Този чудесен човек ми беше първият учител. Даде ми уроци за динамиката, за правилното дишане, за всичко. В началото на кариерата го имитирах.
Като много перспективен певец, Шаулич през 1968 е лансиран от композиторът на нови народни песни Будимир Йованович Буца, който по специфичен начин ценеше шумадийската мелодия.
- Буца беше и остана голямо, може би най-голямото композиторско име на това време, а аз работих с него шест години - разказва Шаулич. - Неговият стил вероятно и днес се усеща в някои мои песни. Разделихме се когато разбрах, че и сам мога да пиша музика на върховно ниво. Това доказах с песните "Ти сега си щастлива" и "Вярвах ти", написани в маниера на Буца. По-късно дойде и надграждането във вида на "Ела да остареем заедно" и "Две чайки бели".
Успехът, който е постигнал с първите сингъл плочи, подтикнал Шаулич да се пресели от родния Шабац в Белград, за да продължи с обещаващата кариера. В Белград, в началото на седемдесетте когато се преселил, "жарили и палили" изпълнителите на забавна музика, докато на народняците се гледало високомерно. През това време официалните медии почти всичко освен изворната народна музика, която е била изпълнявана дотогава, третирали като културен боклук. Например песните на Шабан не са били излъчвани нито по радиото, нито по телевизията. Но затова пък са били търсени по кръчмите.
Шабан не е пробил благодарение на официалните медии, а въпреки тях. В известното писмо през 1972 Тито, между останалото, критикувал форсирането на кича, така е въведен данък върху кича. Шаулич, който се издигал над народняшкото средностатистическо безвкусие, вярвал, че повече кич има в песните на забавната музика.
- Спомнян си как по-рано от нас бягаха като от чума - казва през 1986 Шабан. - Сега все повече се приближават към нас. Ясно е, че един Брегович или Чолич в последните години не биха привличали толкова публика, ако нямаха народняшки примеси в песните. Същото прави и Неда Украден. Никога не е имало повече певци, особено тези, които изпълняват новокомпозираната народна музика. Мислят хората, че тук парите непрекъснато капят. Да знаете колко мъки съм видял докато не постигнах това което имам.
Музикално неграмотен, а прави хитове
Хитът "Ела да остареем заедно" е продаден в тираж от невероятните милион и двеста хиляди броя и донесъл на Шаулич най-големият успех. На въпрос как е създадена песента, Шабан своевременно казал, че това е било случайно: - Раде Вучкович и аз бяхме у тях, и той ми даде текста. Нещо не ми харесваше, някак се отличаваше от останалите песни. Раде каза, че много му допада, а аз твърдях, че повече прилича на забавна песен. Беше ми чудна темата, па и чудно започнах да пея. Раде взе китарата, аз малко на барабаните. Когато написа припева, изпях го в същия момент. Много ми е мило, че аз, музикално неграмотен, направих една такава песен.
Автор: Весна Пантелич