
"Тате пак гледа Джокович!" - децата обясняват защо не могат да гледат анимационни филмчета по ТВ както са искали. Всъщност, тате гледа (още едно) предаване на спортно събитие.
Не, този път не е тенис и не играе Джокович.
Но с оглед на честота на гледане на него (очевидно), децата, израствайки, за термин спорт и спортни събития започнаха да използват "Джокович".
Знам, и за мен е по-просто да се каже "спорт", но изглежда за тях не е.
Така е "Джокович" и когато Джокович играе, но и който да е друг тенисист. А дори и когато Звезда вкарва кошове. И понякога и някой друг. И когато дядо гледа хокей и ледът няма връзка с тенис терена.
Така се и знае, че тате отива с другите татета да гледа "Джокович", докато ние си правим нашата филмова вечер.
А се знае и че тате тогава говори, хм, думи в жар ("но не онези, които казва докато шофира" - изглежда съществува градация с която ние, възрастните, не сме запознати).

Тате жадно изчакваше като порасне толкова да отидат заедно на живо да гледат мач.
Как изглежда едно класическо ходене заедно на мач?
В началото изисква малко военен план.
Първо, избор на мач. Да не е прекалено късно вечерта. Да има възможност и да се седне и да се стои прав. Да не е твърде дълъг. Да няма голяма навалица.
Второ и най-важно. Възможност за купуване на хрупанки. На мач сте. Хрупанки трябва да се купят.
Защото помислете как сте дошли на мач 45 минути по-рано. И продавачът на пуканки е на трибуните от другата страна. И го виждате. Виждат го и децата.
А никак не идва към вашата страна.
"А кога ще дойде чичкото да купим пуканки?"
"А кога ще дойде?"
"Той не ни вижда."
"Няма да дойде никога. А искам пуканки."
"Никога няма да ядем пуканки."
В някой момент започваш да мислиш да прескочиш оградата в залата, за да стигнеш до чичкото с пуканките.
Но преди да утвърдим колко бързо ще ни върне обратно охраната, продавачът ни е забелязал и ни е донесъл пуканки.
И вода.
Която, разбира се, веднага са изпили и са започнали да ядат пуканки. Солени. (Нататък ви оставям сами да си представите.)
"И кога ще започнат да играят?"
"Нищо не виждам."
"А къде ще играят?"
"А колко трае?"
"Това ще е твърде дълго. Трябва ли да сме тук през целия мач?"
"А какво пише там на табелата?" ("Това е табло, пише резултата.") "А кой е нашият номер?" "А това означава ли, че сме победили?" ("Не означава, още не е краят.") "А кога е краят?"
Какво е нравоучението?
На мач на който водите малки деца, а искате наистина да го гледате, задължително вземете и още някой възрастен човек, който се интересува от мача колкото от миналогодишния сняг, така че да употреби своя излишък от време в отговори на силните въпроси.
(Предимство имат хората, които са добри в повикването на продавача на пуканки и вода.)

Спортът в нашата къща не е застъпен само с гледане, а и с участване.
По-големият момък тази година започна да тренира в рамките на училищния спорт.
За всеки който го е видял това е напълно разумно решение.
Той има мотор в дупето най-вероятно (само още нямаме доказателство, че и наистина е така).
Само бързане, тичане, състезание.
"Аз пръв. Аз пръв."
"Аз съм първи. Аз съм първи."
Вижда се, че е овен предводител в хороскопа.
За решението да тръгне на спорт не е повлиял този мотор в дупето (поне не най-вече). Има тук и сериозни причини, и ще изброя няколко.
1. Подсилване на самоувереността
Чрез тренирането детето получава похвали отстрана на треньора както и от децата с които тренира, което определено помага да развие самоувереност. Но тук има и повече от това - насочване, съветване и адекватна критика, които също така са съставни части от тренирането, детето по-лесно приема някои свои недостатъци и учи как да работи над това следващият път да е по-добре. А това е път до здрава самоувереност и самоуважение.
2. Подсилване на търпението
Сблъсквайки се със своите ограничения, с предложения от треньора, детето работи над своето търпение и упоритост. Учат, че не е страшно ако не са успели от първия опит, а с търпението и упоритостта могат във времето да постигнат всичко. Могат да анализират кое може би е било лошо или недостатъчно и да направят план как следващият път това може да се поправи. Вярвам, че стават по-упорити личности, които във времето, сблъсквайки се с други житейски ситуации, които са ядосващи и лоши, по-лесно ще се преборят.
3. Работа върху вниманието
Един петгодишен има внимание на ниво златната рибка. Поне този моят. И мисълта, че след две години ще тръгне на училище ме плаши, защото не мога да помисля как ще функционира това. Но вярвам, че заниманието със спорт в много аспекти може да помогне в подобряването на това. По време на тренировката получава инструкции, напътствия, които усвоява и опитва да извърши. Разбира се, когато е нещо което му харесва, всичко това върви много по-лесно.
4. Дисциплиниране
Ок, знам, че за някои тази дума звучи страшно и ако е свързана с дете, но аз лично вярвам в необходимостта от дисциплиниране. На тренировка, с връстници, слушайки инструкциите на треньора, детето се учи да уважава правилата, да уважава авторитета, отборната работа, честната игра. Реално, дисциплинираността е това което различава хората (било спортисти, било не), които са по-успешни в каквато и да е, от онези, които просто не са такива.
5. По-добра социализация
За начало, детето е в контакт с деца, които не са в неговото обкръжение, детска градина, училище. Разширява списъка на своите контакти, намира нови приятели. И преди всичко, трябва да развие по-добри комуникационни умения. А това е, отново, нещо което ще има стойност един ден в света на възрастните.
Има разбира се, още много предимства. Трябва ли на когото и да е да се споменава физическото предимство от заниманието със спорт, по-добрата кондиция, имунитет, по-малките шансове да бъдеш депресивен? Вярвам, че не.
Но той често се взема като даденост. Заради това вярвам, че трябва периодично да обръщаме внимание, че заниманието със спорт е наистина важно. Без значение дали се занимавате с него за отпускане, аматьорски или професионално.
Заради това ви приканвам да се включите в кампанията на Фондация Новак Джокович #SportIn1Word. Нейната цел е отбелязване на Международния ден на спорта за развитие и мир.
Всичко което трябва да направите е В ЕДНА ДУМА да обобщите какво за вас означава спорта, да си направите снимка или видео, да ги качите в социалните мрежи. Задължително сложете хаштаг #SportIn1Word.
Вижте колко е лесно. Нали?
Автор: Милена, майка на четири деца, блогърка, абсолвент по медицина, инженер в мениджмънта, автор на свободна практика, непоправим оптимист