вторник, 29 май 2018 г.
Телма: Република Северна Македония - окончателно предложение за име
Република Северна Македония е окончателното предложение за ново име на бившата югославска република, за което са постигнали съгласие шефовете на дипломациите на Гърция и Македония, Никос Коцияс и Никола Димитров, обяви порталът "Телма", позовавайки се на дипломатически източници.
С договарянето на името между двамата министри би трябвало да се сложи точка на този гръцко-македонски спор.
Очаква се, както се съобщава, утре споразумението от 11 точки да бъде верифицирано от премиерите на Гърция и Македония, Алексис Ципрас и Зоран Заев, първо в телефонен разговор, което би било увод за тяхна среща в Преспа, където споразумението ще бъде официализирано.
Позовавайки се на също така неофициални източници, Телма пише, че Македония през юни ще получи дата за начало на преговорите за влизане в ЕС, с окончателно споразумение с Гърция или без него.
Македония ще, съобщава се, отвори преговорите и без договор с Гърция под условието диалогът за името да се завърши до декември, като през септември или октомври, според Телма, най-вероятно на 8 септември, ще бъде проведен референдум на който и гражданите да се изяснят за новото име.
Опозиционната консервативна гръцка партия Нова демокрация днес е призовала Ципрас да не се съгласява Македония да получи предварителна "зелена светлина" за отваряне на преговорите с ЕС и включване към НАТО.
"Немислимо е Гърция, след успешни преговори, предварително да положи оръжие", каза говорителката на Нова демокрация Мария Спираки.
Кои са следващите стъпки?
След като споразумението получи "зелена светлина" в македонския парламент, Гърция ще оповести НАТО с писмо, че одобрява влизането на Македония в Алианса, но под условието да се проведат и конституционни промени.
Следващата стъпка ще бъде на 28 и 29 юни, на срещата на ЕС, когато Македония ще получи дата за начало на преговори с ЕС, а след това на 11 и 12 юли и официална покана да се включи в НАТО, на срещата на Алианса в Брюксел.
След това, както се съобщава, в Македония през септември ще бъде организиран референдум, конституционни промени за които в парламента ще е нужно мнозинство от 2/3.
След това, споразумението за името би трябвало да бъде доставено на гръцкия парламент за ратификация.
Междувременно, двете страни формално се въздържат от коментиране на стъпката и договорената рамка между Коцияс и Димитров.
Говорителят на гръцкото правителство Димитрис Занакопулос в интервю за ЕРТ каза, че разговорите с шефовете на дипломациите са били закрити за обществеността.
"Можем да кажем, че сме в завършващата фаза, но никой не може да предвиди изхода в такива сложни преговори, въпреки че все още съм голям оптимист и очаквам следващите стъпки", заяви Занакопулос.