неделя, 13 май 2018 г.

Повече от 50% от циганите в Сърбия си лягат гладни


Ромите в Сърбия продължават да се сблъскват с ограничен достъп в почти всички аспекти на човешкото развитие - от основни права, през здравето, образованието, жилищата, наемането на работа до житейския стандарт, показват резултати от изследване на Програма на Обединените нации за развитие (ОНДП) проведено през миналата година.

Изследването е показало, че 52% от циганите в Сърбия продължават да си лягат гладни, а само 21% от тях през миналата година са имали работа.

Според изследването в Сърбия съществува голяма пропаст между маргинализираните роми и техните неромски съседи, особено при младите.

Съобщава се, че ромите между 18 и 24 години имат почти наполовина по-малък шанс да бъдат включени в наемане на работа, образование или обучение, в сравнение с неромската младеж.

Ситуацията на полето на образованието е малко по-добра в основното, в сравнение с последното изследване за положението на циганите което е направено през 2011 година, защото е повишен процента на записване на ученици от ромска националност в първи клас, като това е и най-високият процент на записване на ромски деца в Западните Балкани.

Обаче само 17% от ромските деца между три и шест години са били записани в предучилищни институции, повече от 1/3 от ромите на възраст от 18 до 21 години нямат основно образование, докато процентът на завършено високо ниво на образование е само един.

В сравнение с 2011 година има подобряване в положението на циганите в областта на здравето, защото най-голям брой роми са потвърдили, че имат здравни осигуровки, както и в областта на жилищата, защото електрическата енергия и течаща вода са станали по-достъпни за ромските общности.

Почти всички цигани в Сърбия сега имат документи, които се отнасят до регистрацията на граждани, което също е напредък, като около 99% от маргинализираните роми през миналата година са били записани в регистъра на гражданите, а 94% от тези над 16 години имат лична карта.

Допълнително изследване на ОНДП показва, че особено тежко е положението на циганките, защото не са в системата на наемане на работа и образование, нямат свои пари, а и онези които работят нямат здравно или пенсионно осигуряване.

Присъстват и ранните бракове сред маргинализираните циганки, като по този показател по-зле е само Албания.