понеделник, 7 май 2018 г.
Ликвидираха убиеца на Аркан в ЮАР
Министерството на вътрешните работи на Сърбия, чрез Интерпол, е получило от колегите си от Южна Африка отпечатъци от пръстите на убития в Йоханесбург.
Анализът в Сърбия е потвърдил, че става дума за Милан Джуричич, който е осъден за убийството на Желко Ражнатович Аркан и двама негови приятели.
Милан Джуричич е убит преди десетина дни в Йоханесбург, Южна Африка.
Министърът на вътрешните работи Небойша Стефанович по-рано каза, че полицията от първия момент когато в медиите се появила тази информация чрез Интерпол опитала да стигне до информация за убития, с оглед на това че става въпрос за гражданин на Сърбия.
Потвърждението е стигнало, след десет дни.
Джуричич е бил осъден на 30 години затвори за убийството на Желко Ражнатович Аркан в хотел "Интерконтинентал", 15 януари 2000 г.
Тъй като Джуричич е в бягство от октомври 2006, процесът срещу него е остарял и съдът е оттеглил издирването му.
Като непосредствен извършител е осъден Добросав Гаврич (39), който е получил 35 години за убийството на Ражнатович и двама негови приятели - Миленко Мандич Манда и Драган Гарич Гара, а продължава да е под домашен арест в ЮАР, в която е арестуван през декември 2011, а тамошните власти още не го екстрадират в Сърбия.
Желко Ражнатович Аркан (48), най-мощният човек на криминалната сцена на Сърбия по времето на Слободан Милошевич, е убит на 15 януари 2000 година, в белградския хотел "Интерконтинентал".
Желко Ражнатович е, според съдебна присъда, убит от полицая Добросав Гаврич от село Трбушница край Лозница.
Процесът за убийството на Ражнатович е подновяван няколко пъти пред Висшия съд в Белград, Гаврич, по-късно осъден на 35 години затвор, е пуснат от ареста през 2006 година и оттогава е недостъпен за сръбското правосъдие.
В бягство е бил и помагачът Милан Джуричич Мики, докато Драган Николич Гаги, един от героите в документалния филм "Ще се видим на некролозите", в Забела при Пожаревац излежава присъда от 30 години затвор. Гаги също е бил в бягство, но през 2003 г е арестуван във Виена и екстрадиран в Сърбия.
На многобройните разпитвания не са утвърдени нито мотивът, нито поръчителят на убийството на Ражнатович, така е останало неясно какво е накарало полицаят от Трбушница да убие тогава най-мощният престъпник в Сърбия и, покрай него, да убие и Миленко Мандич Манда и Драган Гарич, които седели с Аркан в сепарето на фоайето на хотела.
След убийството се предполагало, че държавата е подтикнала сблъсък между двама нарко босове, които се почувствали по-силни отколкото се харесвало на държавата, за да се разчисти терена за нова криминална група от хора с по-прости схващания, а под контрола на полковника от ДС Милорад Улемек Легия и Любиша Буха Чуме, правила контрабанда, както е свидетелствал Деян Миленкович Бъгзи, на огромни количества хероин. Тази група по-късно е наречена "сурчински клан".
Слободан Милошевич в интервю дадено в края на 2000 година, след падането от власт, се разграничил от убийството на Аркан, за което обвинил Запада.
"Убиха един Аркан", каза тогава Милошевич, и обяснил, че това убийство е било дял от подготовки за промяна на властта в Сърбия, защото западните сили "знаели че Аркан е патриот", който би могъл да изиграе значителна роля в отбраната на властта в събития като 5 октомври.
През март 2014 година е обявено, че прокуратурата има нови доказателства за убийството на Ражнатович, но няма потвърждение, че зад ликвидирането стои тогавашният политически връх начело със Слободан Милошевич.
Като основни причини за убийството, както е обявено тогава, се споменават потенциалното свидетелстване на Аркан пред Хагския трибунал, както и среща с едно висше западно официално лице, за която съществуват много свидетелства.