четвъртък, 23 август 2018 г.

"В Хърватия обикновените туристи ги скубят като кокошки"


Разочарована от летуването в Хърватия, италианската лодкарка Ирина Назарова от Монфалконе в своя Фейсбук критикува хърватския туризъм и обясни защо тази дестинация е зачеркнала от бъдещите планове, като казва че скоро няма да се върне там където обикновеният турист се чувства като "кокошка за оскубване".

Изтъкнала е, че някои неща, които както казва, миналата година са били безплатни, днес се плащат и то прилично, защото Хърватия се базира на луксозния туризъм.

В Хърватия се, обяснява, плаща чак и нощуването на собствената лодка, защото това е част от морето под частна концесия.

"Ако тази година сте решили да хвърлите котва във Веруда ще ви изненада, защото в прилежащия залив са поставени стотици буйове и повече не може да се закотвите без отваряне на портфейла", написала е Назарова.

Ако сте, допълва, решили да се закотвите на остров Млет, което миналата година беше безплатно, тази година само половината плаване ви струва 600 куни, съответно 85 евро, с валиден пропуск за 24-часов престой.

Оправдание за това е, че сте в Национален парк и заради това не може да се закотвите и за десет минути.

"Ще платите въпреки че парка не сте и посетили. Миналата година седмичният билет за парка струваше 15 евро, а на пристанището можехте да останете безплатно няколко дни. Днес привилегията за престой тук е резервирана само за луксозни яхти и богати туристи с дълбок джоб или чартър флот. Какъв избор имаме тогава? Да отидем на "свободно" връзване пред многото ресторанти където ще ви олекне кредитната карта, което включва и вечеря", пише пътешественичката.

Написала е и че цените в ресторантите са средно високи, но трябва да се внимава с избора на вино, защото бихте могли, казва, прилично да се изненадате от стойността на сметката.

"Да не споменаваме цените на Корнати! Два морски баса по 700 грама с печени картофи и вода в един от тамошните ресторанти ще ви струват 120 евро", изтъкнала е и предупредила, че като се доближите с лодката към ресторанта, а персонала разбере, че сте само двама, докато зад вас идва моторна лодка с осмина, ще ви кажат, че тези на моторната лодка имат предимство заради предишна резервация.

При това, изтъква, всичко това се случва без никаква любезност, сърдечност или оправдание за възможна грешка.

"В хърватската работа намираме само практичност, а здравият разум тук едва има място", казва италианката.

Престоят в Цавтат е описала специално.


"При пристигането в Цавтат, трябва да се вържете на брега. Никого и нищо не търсите, но полза ще има особа, която любезно взема въжето на вашата лодка, за да я завърже. Колко хубаво, помисляте, тук са приятелски настроени хора. Щом се завържете, ще разберете че любезната особа, която току що ви е помогнала не е нищо друго освен местен мафиот (някакъв вид неупълномощена особа за завързване на лодки), който ще ви таксува услугата, която не сте искали и то 100 куни (15 евро). В случай че не платите, въжето ви ще бъде хвърлено в морето", пише Назарова, с допълнителни пояснения за неща, които допълнително затрудняват живота на туристите.

Ако, казва, решите да пренощувате в Цавтат, "ще ви поканят от брега и ще ви предлагат настаняване на цени от 130 евро на нощ".

Все пак, истински шок е преживяла в Шолта, където тяхната лодка била вързана пред ресторант, но персоналът ги изгонил, защото идвала буря.

"Караха ни да влезем в морето пред буря? Не мога да опиша как се чувствах. Този мениджър на ресторанта наистина не е нормален. И всякаква разправа с него беше излишна", казва Назарова и допълни, че такива примери са честа поява в Далмация.

Въпреки че, както казва, Далмация и Истра са истински природен рай на земята с единствена красота, принудени са да напуснат Хърватия и да дадат възможност на държави каквито са Италия и Гърция, където "човешките отношения не са определени от дълбочината на вашия джоб", пише Вечерни лист.