понеделник, 20 август 2018 г.
ИТ секторът донесъл на Сърбия милиард евро, резултатите със световно признание
Износът на информационни технологии е донесъл на Сърбия само в първата половина на годината милиард евро, в сравнение с около 900 милиона евро през 2017 година. Така ИТ се намира сред първите три сектора в износа, поред автомобилната индустрия и земеделието. Развоят на ИТ сектора в Сърбия е привлякъл вниманието на Ройтерс, който неотдавна писал за него, а статията на британската агенция е препечатал и угледният Ню Йорк Таймс.
Писанията на Ройтерс и Ню Йорк Таймс за ИТ сектора в Сърбия не учудват директора на правителствената Канцелария за ИТ и електронно управление Михаил Йованович, който за ТАНЮГ казва, че е очевидно, че концепцията за дигитализация дава успешни резултати и се разпознава в света.
Сърбия, въпреки че е малък играч в световните, па и западноевропейските рамки, сега генерира 10% от БВП от информационни технологии, както отбелязва Ройтерс.
Този факт изтъква и Йованович, с това че оценката за ръста на БВП до края на година е четири процента, за разлика от миналата когато е бил два процента, докато общият износ в първата половина на годината, в сравнение със същия период през миналата, е нараснал с чак 23,2%.
Това са показатели, че ръстът на икономиката се базира на знания и нови технологии, обяснява Йованович.
Очевидно е, казва, че концепцията за дигитализация, един от приоритетите на правителството на премиерката Ана Брнабич, с промотиране на технологии, знания и младите, талантливи специалисти, дава резултати.
В кои компании работят сръбските ИТ специалисти
В ИТ сектора в Сърбия в момента са ангажирани 45 000 човека.
Те работят по софтуери за най-различни сектори, от земеделски до медицина, както и на апликации за различни компании.
Добър дял е ангажиран в развойни центрове, които водещи световни технологични фирми, включително Майкрософт, Ай Би Ем и Интел, вече са основали в Сърбия или са дали лиценз за аутсорсинг на услуги на локални компании.
За Йованович това означава, че така те осигуряват по-бърз трансфер на знания към домашния ИТ сектор, но и че има достатъчно качество в тази област, както и че икономическата обстановка в Сърбия е такава, че чуждестранни компании искат да инвестират.
Как да се попълни недостига на кадри
Информатиката и високите технологии, както и цифровата програма са бъдещето на нашата икономика, заяви по-рано за Ройтерс президентът на Сърбия Александър Вучич и допълни, че трябва да продължат да се обучават колкото може повече хора за работа в този сектор.
Директорът на правителствената Канцелария казва, че в момента не достигат 15 000 ИТ специалисти.
Йованович очаква общият ефект в този сектор, с подкрепата на надлежните, ще бъде още по-добър, което би се отразило на още по-голям износ, но и на създаване на допълнителна стойност в тази област.
"Целта не е нашият ум, младите специалисти да бъдат само онези, които ще програмират, а да създават нова стойност за Сърбия и за себе си", подчертава Йованович.
Затова са започнати активности, които се отнасят към това ИТ да бъде задължителен предмет в основните училища, в средните школа да се формират специализирани ИТ отделения, а в университетите в ИТ специалностите да се запишат 20% повече студенти.
И процесът на преквалификация е опит да се попълни този недостиг на пазара в Сърбия.
Брнабич: Нашият ум и креативност са нашият шанс
Нашият ум и креативност са нашият шанс да се доближим към развитите икономики, заяви премиерката на Сърбия Ана Брнабич по повод на скорошния текст за сръбската ИТ индустрия на агенция Ройтерс, публикуван и в Ню Йорк Таймс.
"Отличен текст @nytimes за ИТ индустрията в Сърбия. Икономическата трансформация на Сърбия е основана на ИТ и иновативното предприемачество. Износът на ИТ в първите шест месеца тази година достигна милиард евро, участието на ИТ сектора в БВП 10%", написа Брнабич в Туитър.