четвъртък, 1 февруари 2018 г.
Сръбската диаспора - в 159 държави по света
Държавите на Балканите губят от населението си, а една от основните причини винаги е била емиграцията към икономически по-богатите държави в света. Ако в България това явление придоби сила от 1990 г нататък заради падането на Желязната завеса, то в Югославия се наблюдава от 60-те години на ХХ век. Днес България и Сърбия се изправят пред отрицателен прираст със застрашаващи размери, двете държави губят по един град от около 35 000 жители годишно. В западната съседка са решили да проверят колко техни съграждани живеят извън родината си.
Сложна е ситуацията с намиране на по-прецизни данни. Всичко зависи от критерия, който се прилага - дали става дума за хора с гражданство в Република Сърбия, или и за онези, които имат сръбски произход, говорят сръбски език или просто се чувстват сърби?
Ако се говори за критерия произход - цифрата се качва до 12 милиона. Тук спадат и онези, които са трето или четвърто поколение емигранти, нямат сръбско гражданство, мнозина не знаят и езика, но поддържат някаква връзка с родината или са активни в някое национално сдружение на диаспората. По тази сметка, най-големият "сръбски" град е Чикаго в американския щат Илинойс, в който по някои оценки живеят чак 400 000 души със сръбски произход. За сравнение вторият по големина град в Сърбия Нови Сад има около 340 000 жители. Вторият град в който живеят голям брой сърби е Виена - в зависимост от оценката, бройките се движат от 180 и 250 000, а този австрийски град е специфичен по това, че е "любима" дестинация за емиграцията от Сърбия още от 18 век.
Сръбската диаспора е бройна и в канадския град Торонто, където по някои оценки живеят около 80 000 сърби. Въпреки че най-голям брой хора са емигрирали в Канада по време на кризата и войните през деветдесетте, първите сръбски заселници се запътили към Канада още в началото на 20 век.
Голяма сръбска общност има в Австралия където се оценява, че живеят около 200 000 души.
Когато става дума за официални данни, които включват граждани на Република Сърбия, показват, че в Германия са около 220 000, Австрия 186 000, а в Швейцария 78 000. Около 40 000 за живот са избрали Италия, а във Франция се намират около 20 000 регистрирани жители на Сърбия. Най-малките "официални" общности в Европа са в Естония (14), Латвия (5) и Литва, в която живеят само двама сърби.
Интересен е и фактът, че сърби има в чак 159 държави по света, което означава, че са малобройни държавите в които няма да срещнете поне един сърбин.
За разлика от най-многобройните диаспори, които се намират в държавите от региона, преди всичко в Босна и Херцеговина и Хърватия, повечето от останалите се сблъскват с проблема на далечината и поддържането на контакт със "стария край".