неделя, 25 февруари 2018 г.

Какво ще се случи в Сърбия когато електромобилите станат всекидневие?


Представянето на Международната конференция за устойчиви енергийни системи, която през юли ще се проведе в Нови Сад, послужи на Електротехническия факултет в Белград да се проведе лекция за това какво ще се случи в Сърбия когато електромобилите станат всекидневие. Сръбската мрежа, казват специалистите, ще претърпи големи промени, а въпросът е от какви източници ще се произвежда ток. Ограничаващ фактор са законите на Европейския съюз според които след 2030 година не е позволено произвеждането на ток от лигнит.

Резервите от въглища от които сега Сърбия добива по-големия дял ток са достатъчни до 2050 година, а след това има две възможности - ядрена - и възобновяеми системи на вятър и вода.

Както твърдят професорите в Електротехническия факултет в Белград - ЕС ще забрани и ограничи производството на ток от въглища още през 2030 година. Това влияе върху стратегията, а ядрени реактори не могат да се строят, ако държавата не е в НАТО заради военни причини за сигурност.

Затова остава само силата на водата и вятъра, които трябва да пълнят мрежата, а и автомобилите в бъдеще.

"Как изглежда енергетиката през 2100 година в Сърбия. Тогава лигнитът е нула, сега е 70%. Аз бих казал: "Да забравим ядрената опция в този момент", това означава всичко възобновяемо, хидро дялът е 30 до 40%, а останалото е слънце и вятър, и биомаса, разбира се", обяснява д-р Никола Раякович от Електротехническия факултет в Белград.

В стопанската камара на Сърбия разглеждат встъпването на новите технологии и искат заради новите, електрически задвижвани автомобили да се започнат редица законови и институционални промени.

"Структурални мерки за малките и средни предприемачи, стимулиращи мерки за електрическите автомобили, мисля че парите от зеления фонд може да са важен двигател на новата подвижност в Сърбия и ръста на БВП в страната", смята Синиша Митрович Стопанската камара на Сърбия.

Конгресът в Нови Сад през юли трябва да отговори на въпроса къде и как отива Сърбия. За да се пропагандира темата за електромобилността е нает един автомобил "Тесла", който обикаля из Сърбия и който ще имат възможност да пробват и студенти и професори в сръбските университети.

"Целта е да покажем, че електрическите автомобили могат да се зареждат където и да е, че всеки може да свърже зарядното, не е толкова сложно, че е лесно и екологично приемливо", изтъква Илия Батез Бйелич от Електротехническия факултет в Белград.

В лекцията се чу, че сега слънчеви колектори и вятърни мелници произвеждат ток със стандартно напрежение на цена, която е по-малка от употребата на въглища.

Това е голям шанс и за нас, защото имаме и знанието и ума, които могат да започнат нови проекти без внос на технология, твърдят специалисти от Електротехническия факултет и допълват, че целокупната електрическа мрежа трябва да се ремонтира, ако искаме да внасяме автомобили на ток, завършва РТС.