сряда, 28 февруари 2018 г.
Майстор Драги - човекът чиито инициали носят сръбските акордеони
Благодарение на него първите професионални акордеони от Италия са стигнали в Югославия през шейсетте години. И днес италианските акордеони за сръбския пазар носят неговите инициали. Все пак, Драги Милкович от Ниш е по-известен като най-старият майстор, който поправя акордеони.
Ако в Ниш питате преминаващите къде живее Драгутин Милкович, ще ви погледнат учудено. Но ако само кажете Драги Гаджиханац, ще ви упътят при най-стария майстор, който поправя акордеони вече 65 години.
"Но като казвам 65 години, не мисля за осемчасово работно време, а петнайсетчасово работно време. Петнадесет часа всеки ден и до ден днешен", казва майсторът за акордеони Драги Милкович и допълва, че не му е тежко да работи и че продължава да има ентусиазъм.
Казва, че ентусиазмът не го напуска още от времето когато за пръв път е взел акордеон в ръце.
"Започнах да уча да свиря през 1942 година. Случи се, че тогава майстори нямаше, отлепи се копче, а аз трябва да го залепя, за да свиря. Тогава падне клавиш, па трябваше във восък и това да излея. Тогава се скъса меха, трябваше и това да лепя", разказва Гаджиханац, както го знаят нишлиите.
Спомня си, че в периода след Втората Световна война в цяла Сърбия е имало само трима майстори за акордеони. С единия се запознал когато отишъл в Белград през 1949 година на работническа акция за изграждането на Нови Београд.
"Тъй като свирех всеки ден в 13:30 в едно младежко предаване на Радио Белград 2, минавах покрай тази работилница. И тогава ме повикаха: Ела, акордеонист, малко да ни посвириш. Аз отидох да видя как работят, па им казвам: Аз това го знам по-добре отколкото вие го правите", казва Милкович.
Работилница за поправка на акордеони в Ниш е отворил през 1952 година. Десетилетия усъвършенства този занаят и разглобява инструмент от чак 5000 части.
"И очите да ми вържете, аз всяка част ще усетя и ще ви кажа какво е това. Като каже някой от тези новоизпечените майстори: Ние всичко знаем. А нищо не знаят, защото акордеонът има много детайли", разказва старият занаятчия.
Занаятът е усъвършенствал в италиански работилници
Не е броил колко акордеони е поправил за без малко седем десетилетия. Но знае колко е нужно, за да станеш добър майстор и без размисляне отговаря 15-20 години.
Майстор Драги не е само доктор за акордеона. Усъвършенствал се е в италиански работилници, където е започнал да създава този инструмент.
"Тъй като познавам отлично какво се търси при нас, Гуерини искаше да участвам в създаването на акордеон югославски тип. Така че аз веднага създадох два вида акордеони - "професионал 1" и "супериор 3" - клавишен. От първите пет акордеона "професионал 1" един купи Крньевац, един Джурица Чиркович, един Добривойе Костадинович, един взех аз за себе си и една взе Живойин от околностите на Ниш. Това бяха първите акордеони", разказва майстор Драги.
Казва, че тайни няма - от всеки вид акордеон взима най-доброто. Така се разчуло за него, така че в деветото десетилетие го ангажирала най-известната в момента италианска работилница.
"Този акордеон, който е на мен, той е мое творение. Ето в долната част пише "Балкан ДМ", значи Драги Милкович. Ето и тук имате емблемата Драги Милкович", гордо разказва майстор Милкович.
Тайните на занаята предава на зет си , а за пенсия не размисля. И в свободното време не се отделя от акордеона. Обича и да засвири песни от своята младост. Звукът на акордеона му удължава и житейския и работния път.