понеделник, 8 октомври 2018 г.
Сърбия и Румъния в Топ 3 по онлайн работници
Повече работещи в световната мрежа има само в Румъния и Украйна. В региона 20 000 свободно наети продават знанията си на чужденци.
Все по-голям брой млади, високообразовани хора в Сърбия работят на дигиталния пазар. Оценява се, че в нашия регион чак 20 000 работници заработват посредством интернет. Те предлагат главно услуги от сектора на информационните технологии, софтуерната, творческата индустрия в глобалните платформи. Те изграждат уебстраници, поддържат социални мрежи, превеждат, преподават, пишат...
Според миналогодишния индекс за онлайн работата и данните на Световната банка за 2015 година, Сърбия е в първите 20 държави по брой работещи посредством интернет. Някои изследвания чак показват, че заедно с Румъния и Украйна, е в Топ 3 на държавите в Европа по дигитален труд.
Средностатистическият сръбски работник в интернет е мъж на 33 години, който живее в столицата и заработва средно 1000 долара месечно, показа скорошна анкета на Центъра за изследване на обществената политика. На този пазар, работещите сами си намират работа, нямат шеф на главата, лишени са от мобинг и протекции. Продават изключително своето знание. От друга страна, не са в системата на социалната защита, трябва сами да се грижат за осигуровките си.
- За дигиталната работа се говори много, докато има малко знания за социално-икономическото положение на тези работници в обществото - казва Йелена Шапич, от Центъра за изследване на обществената политика.
По думите на събеседничката, повечето клиенти, предлагащи работа на платформите, за които работят и сърби, се намират в Америка, Британия и Индия.
- Работниците от Сърбия, които работят в интернет, четвърт от тях работят на две или повече платформи, а 2/3 от анкетираните имат постоянни клиенти - казва Шапич. - Най-често имат завършено бакалавърско, магистърско или докторско образование, което е течение в страните от Европейския съюз. 1/3 от анкетираните имат вещина в областта на развоя на софтуера и технологиите, след това следват 29%, които превеждат и пишат, докато 22% предлагат творчески услуги в областта на мултимедията. Има пространство тази сфера на работа да се разшири в бъдеще, към нея да пристъпят и по-възрастни хора, както и, да речем, юристи, лекари, икономисти, пишещи специализирани текстове.
Жените главно работят в области, които са традиционно белязани като женски - превеждане, писане и преподаване. Главните мотиви за включването в онлайн работата и за мъжете и за жените е желанието да работят по-добре платени работи и да заработят допълнителни пари, защото не са могли да намерят "редовно" работно място. Оценяват и гъвкавостта и свободата, които им предлага такава работа.
- Завършвам следване във Факултета за организационни науки и в платформата Фрийлансър работя в творческата индустрия - казва белградчанката С.В. (23). - Главно изграждам уебсайтове, и ако в началото тази работа ми беше като хоби, все повече мисля, че това ще ми е основната професия. Тревожи ме, обаче, че държавата такъв вид работа не разпознава като печеливш, не въвежда данъци и не ни дава подкрепа. Имайки предвид, че работодателят се намира извън страната, повечето от нас се водят като консултанти и свободно наети, па осигуряването е наша грижа.
ИТ СЕКТОРЪТ Е ПО-ДОБРЕ ПЛАТЕН
Допълнителното заработване е било мотив за 28% от анкетираните, а 12% от тях не са могли да намерят друга работа. Средната бруто заплата за мъжете е 1000 долара, а за жените 217 долара седмично. Само 8% от жените и 11% от мъжете заработват повече от 1000 долара седмично. По-добре са платени професиите от областта на ИТ индустрията от превеждането, преподаването и писането.